Elsőként had mutassam be cikkem főszereplőit Űrdongót (1. robot) és Optimust (2. robot), a csomagolásban résztvevő két Fanuc robotot.


Cégünk ez évi első projektje egy állateledeleket készítő és csomagoló cégnél a csomagoló robotcellák vezérlésének felújítása volt. A konkrét feladatunk a meglévő vezérlés felújítása, PLC program felülvizsgálata és annak esetleges korrigálása a kezelők észrevételei szerint.
Természetesen menetközben mindig derülnek ki apróságok és hibák, így a Safety PLC programja is újraírásra került, mert fő a biztonság. Ha már itt tartunk nagyon fontos egy PLC által vezérelt gép üzembiztonsága is! Hallottál már a PLCadatőr szolgáltatásunkról?
A cégnél állateledeleket készítenek és azokat csomagolják be különböző ízekben, méretekben jellemzően háziállítok - kutyák, macskák - számára. A tápok kimérése és csomagolásba helyezése már évek óta automatizált. A kész termékek raklapra való pakolása annak megfelelő fóliázása jellemzően emberi erővel történik. Egy munkaállomáson azonban a robotok 6 éve vannak szolgálatban a nap 24 órájában, ahol a rakodást és a fóliázást is a robotok végzik.
Az egyik robot a raklapadagolóból egy raklapot a rakodási helyre tesz, majd egy kartont helyez a raklapra. Ezt követően a szállítószalagon megérkeznek a zsákok. A másik robot érzékeli, hogy két zsák vár rakodásra és kettessével elkezdi pakolni a raklapokra 16 sor magasan a zsákokat. Amikor befejezte megkezdődik a fóliázás, amit szintén PLC-vel vezérlünk. A fóliázás után a szállítópályán továbbításra kerül, ahonnan targonca vagy emelő segítségével a raktárba teszik a kész raklapot. Ez a folyamat ismétlődik ciklikusan.
A fent leírtakat szeretném az alábbi videókban szemléltetni.
Összegezve a feladat nagyon érdekes és kihívásokkal teli volt, amelyet sikeresen megoldottunk. Ami legfontosabb számunkra, hogy a megrendelő is elégedett az elvégzett felújítással.
Végezetül egy előtte-utána kép a vezérlőszekrényről: